Bezplatné právní poradenství pro zaměstnance v Rakousku


By dasty - Posted on 30 Listopad 2009

Rakouský odborový svaz (ÖGB) nabízí v rámci evropských přeshraničních projektů ZUWINS/ZUWINBAT bezplatné právní poradenství v českém/slovenském jazyce (bez právního zastoupení) pro všechny české/slovenské zaměstnance a zaměstnankyně, pracujících v regionech Vídeň a Dolní Rakousko.

Poskytujeme informace při právních problémech, obzvláště co se týká rakouského pracovního a sociálního práva a pomáháme i při intervenci na úřadech.

Češi: http://www.zuwins.at
Slováci: http://www.zuwinbat.at

Zdravím,chci se zeptat. Pracuji v Rakousku od října 2018 a 6.9.2019 jsem šla marodit s rukou.(jsem po operaci ramene)neschopenku českou jsem odvezla do firmy. A na který úřad se mám jít ještě nahlásit,že marodím. Horní Rakousko

Dobrý den,

1.8. 2017 jsem v Rakousku nastoupila do práce. 8.9. nám dali novou smlouvu včetně dalšího zkušebního měsíce. Zjistila jsem během této doby, že jsem těhotná a doktor mi napsal rovnou neschopenku.Včera mi z práce přišla výpověď k datu 25.9. Zaměstnavatel mi však tvrdí, že vzhledem ke zkušební době se nebere v ohledu ochranná lhůta, ve které jsem se díky těhotenství momentálně vyskytla. Chtěla bych se zeptat, zda má zaměstnavatel právo mi výpověď opravdu dát? Jsem zoufalá a za každou radu budu vděčná.

Děkuji, Dáša

Prosím pěkně. Jsem zaměstnaná v rakouskou jako pedikérka od října 2016. Chci dát výpověď. Písemnou smlouvu podepsanou nemáme. Jak dlouho trvá výpovědní lhůta? Děkuji vám.

Dobrý den,
pracuji v rakousku od roku 2012 a letos v dubnu jsem podal výpověď. Chtěl bych se zeptat, jestli mám nárok na odstupné, či nikoliv? Každý říkal něco jiného. A jak se vypočítává zbylá dovolená? Se zaměstnavatelem jsme se dohodli, že zůstanu do konce května. Co je mou povinností po ukončení zaměstnání? Mám jit potom na úřad v Rakousku, nebo můžu rovnou k nám do ČR?
Děkuji Jan

Dobrý den,rada bych se zeptala,jak je to s mateřskou a všeho co se týká pobírání různých příspěvků v Rakousku. 2 roky jsem v A zaměstnaná ale jen na poloviční úvazek(21h/týden) tudíž za mě zaměstnavatel neodvádí daně ale platí za mě jen sociál.+zdrav.pojisteni. Trvalý pobyt mám hlášeny u nás v CZ a vdaná taky nejsem . Děkuji za odpověď a přeji hezký den

Dobrý den,

jsem zaměstnaná v Rakousku, bohužel jsem onemocněla. Můj zaměstnavatel se chová, tak že očekávám výpověď. A mě by teď zajímalo, jak to bude s nemocenskou, pokud mi dá zaměstnavatel výpověď v době trvání nemocenské. Jsem "pendler".

Děkuji za odpověď

Renata Horová

Dobrý den .
Chtěl bych se zeptat jak je to s odstupným platem v Rakousku.Po pěti letech práce v Rakousku jsem již půl roku v pracovní neschopnosti.Před čtrnácti dny jsem dostal výpověď .Mám nárok na odstupné? V případě že ano kdy mohu peníze dostat?
Děkuji za odpověď.

Zdravim mam dotaz kam se obratit v pripade sikany na pracovisti ze strany zamestnavatele- okradani, pokladani nesmyslnych prikazu,nedodrzovani prac.doby,dovolene atd..s arbeitkammer nema kolegyne dobrou zkusenost-pomoc prakticky zadna..kam jinam jeste? Dekuji

Dobrý den, chtěl bych se zeptat. Začal jsem pracovat v Rakousku, ještě ve zkušební době jsem v pracovní neschopnosti, tudíž čekám výpověď. Vhtěl bych vědět, kdo mi bude i nadále vyplácet neschopenku v Rakousku? děkuji

Dobry den,
rada bych se na vas obratila s zadosti o radu ...
Jsem zamestnana v rakousku od 9/2014 na zkraceny uvazek (v administrative).
Pracovni pomer byl uzavren ustni dohodou-tudiz neexistuje zadna pracovni/kokektivni smlouva v pisemne podobe.
Ve vedeni spolecnosti jsou 2 bratri jez maji podle mich infotmaci veskere pravomoci rozdelene rovnym dilem.
K poslednimu listopadu byla mnou ustne podana vypoved. Po dohode s jednim z bratru bych mela pracovni pomer ukoncit k 31.12. a od ledna nastoupit v novem zamestnani.
Druhy bratr se ale ted postavil proti a i pres souhlas prvniho mi nechce vypoved uznat a schvalit k 31.12.
Ma na to pravo a mohu se nejak branit?
Dekuji

dobrý den chtěla bych se zeptat jak dlouho se čeká na mateřskou v rakousku? dceři budou v prosinci 3 roky a stale nic a nikdo z uřadu s nama o tom nechce ani komunikovat..uz si nevíme rady. děkuji za odpověď

Dobrý den,chtěla bych se zeptat jak řešit situaci, kdy zaměstnavatel v Rakousku již 3 měsíce nevyplácí mzdu, vyžaduje nadále chodit do zaměstnání i když peníze zatím ani v budoucnu vyplatit nehodlá. Už je to neúnosná situace a nevíme kam se obrátit. Děkuji.

Doporučuji obrátit se na www.arbeiterkammer.at - v Rakousku je fond ze kterého se vyplácí výplata v případě platební neschopnosti zaměstnavatele. Oni s tímto určitě poradí.

Lenka

Dobrý den,chtěla bych se zeptat,jsem zaměstnaná 9 měsíců v Rakousku.den ze dne jsem skončila na neschopence od 28.8.2015 v české nemocnici do posud(už v domácím léčení).dnes jsem obdžela výpověď ke 23.9.2015.má na to zaměstnavatel právo mě vyhodit v době nemoci?a jak mám dále postupovat.děkuji za odpověď.Evča

Zdravím paní Evo,

Je mi líto v jaké situaci jste se ocitla.

1) V Rakousku oproti Čechám můžete dostat výpověď v době nemoci. Obvykle doporučených dopisem.

2) Zaměstnavatel musí vždy dodržet výpovědní lhůtu, ta bývá okolo šesti týdnů. Přesná délka záleží od toho co máte ve smlouvě nebo co je v Kolektivvertrag vašeho oboru. Počítá se ta doba delší.

3) Prosím zkontroluje si jestli 23.9. je den od kdy začíná běžet Vaše výpovědní lhuta - to by bylo v pořádku. Nebo je to poslední placený pracovní den, to by v pořádku nebylo.

4) Pokud zaměstnavatel výpovědní lhůtu nedodržel, doporučují se obrátit na Arbeiterkammer.

Hodně štěstí,
Radek

Dobrý den, chtěla bych poradit jak mám postupovat když mi vypsal český lékař neschopenku kvůli problémům v těhotenství :) jak mám teď postupovat? Zaměstnavatel má veškeré doklady co sem měla.. A mám teď povinnost navštívit krankenkassu nebo mám počkat na vyzváni?? Děkuji za odpověď

Dobry den,
viete mi poradit co treba spravit,ked mi Rakuska SVA nechce uznat rizikove tehotenstvo? Lekar mi aj pisal do lekarskej spravy hroziaci potrat,ale oni si trvaju na svojom a nechcu to uznat.

Vopred Vam velmi pekne dakujem za rady.

Dobrý den chtěla bych Vás poprosit o radu.Jsem zaměstnaná přes půl roku v Rakousku,nyní jsem od 27.11.2012 na prac. neschopnosti na rizikovém těhotenství.Doposud jsem peníze dostávala normálně na svůj účet a tento měsíc tj. březen jsem dostala pouze 150 eu.Bylo mi řečeno,že zbytek nemocenské dostanu,až po skončení prac. neschopnosti a nástupu na mateřskou to jest 3 měsícebez příjmu. Prosím o radu,nebo kam se obrátit.Děkuji za kladné vyřízení. Dagmar Tavaly Znojmo Jsem pendler dojíždím do práce 35km. DIKY

Ahoj,

Pokud ti neporadili na tom odkazu výše, tak zkus ExpatCenter nebo Arbeitskammer.

Lenka

Dobrý den
chtěl bych pracovat v Rakousku, a zajímalo by mě pár věcí.
Chtěl bych se zeptat, jak jednají rakouští zaměstnavatelé s odbory? Mají v Rakousku odbory větší slovo než v ČR nebo jsou i v Rakousku dehonestovány a ignorovány?
Zajímalo by mě, jestli zaměstnavatelé v Rakousku poskytují, umožňují nebo podporují vzdělávání svých zaměstnanců?
Také bych se chtěl zeptat, jestli je problém slabá znalost němčiny, a jestli zaměstnavatelé umožňují doučování němčiny?
Zajímalo by mě, jakou bych jako elektrikář pobíral mzdu (hrubý příjem i čistý)?

Předem děkuji za odpovědi Zdeněk S.

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
  • Povolené HTML značky: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Více informací o možnostech formátování

Prosím vyplňte.