Revize Práce ve Vídni z St, 08/07/2009 - 23:30
Postup
- Podívám se na stránky uvedené v shánění práce a seženu si pracovní nabídku - tímto začnu i když nemám ještě pracovní povolení.
- Pokud jsem už rok a více legálně pracoval v Rakousku, Německu, Velké Británii či jiném "starém" členském státu EU - při pohovoru, zaměstnavateli oznámím, že mě může z fleku zaměstnat, bez toho aniž by mi cokoliv vybavoval.
- Pokud jsem zatím pracoval jen v zemích bývalého východního bloku, poprosím zaměstnavatele, aby se mi pokusil pracovní povolení vyřídit - pracovní smlouvu mohu podepsat, neb se většinou přikládá k žadosti o pracovní povolení, ale nemohu nastoupit dokud nebude povolení vybavené.
Shánění práce
- Podívejte se na naše fórum.
- http://www.jobpilot.at/ - největší rakouský server pro vyhledávání práce.
- http://jobsuche.monster.at/ - druhý největší server pro hledání práce.
- http://europa.eu.int/eures/ - oficiální systém EU pro hledání práce v zahraničí - práci přes něj sice s největší informací nenajdete, ale má mnoho užitečných informací o životě v různých zemích.
- Přestože je úředním jazykem Rakouska němčina, dost firem používá jako firemní jazyk Angličtinu.
- http://www.streamunlimited.com - Anglicky mluvící firma vyvíjející embedded software velmi nakloněná zaměstnávání Čechů a Slováků.
Pracovní povolení
- Rakousko je jednou ze zemí, kde je pro zaměstnance z nových členských států EU stále potřeba pracovní povolení
- Pracovní povolení vyřizuje zaměstnavatel - jeho udělení není automatické, ale pro vysokoškolsky vzdělané není většinou jeho udělení problém - současným mně známým rekordem je vyřízení do 14 dnů.
- Pracovní povolení je vázáno na konkrétního zaměstnavatele. Po odpracování jednoho roku má zaměstnavatel nárok na získání neomezeného pracovního povolení pro všechny státy EU(včetně Rakouska a Německa)
- Pokud se Vás zaměstnavatel na pohovoru ptá jestli máte pracovní povolení, tak raději neodpovídejte větou, že to je jeho starost. On má totiž většinou na mysli toto povolení získané po roce.
- Pokud se Vám pracovní povolení nedaří za žádnou cenu získat a chcete opravdu jen a jen do Rakouska, tak je možné odpracovat si jeden rok třeba v Anglii, a pak na Vás zde pohlížejí jakobyste byl Angličan, kteří samozřejmě pracovní povolení nepotřebují.
- Alternativou k pracovnímu povolení může být práce na český živnostenský list z domova, pokud to pracovní podmínky dovolují.
Práce